Dýchanie

Dýchanie

Bez jedla prežijeme pár týždňov, bez vody pár dní, no bez dýchania len pár minút. No ani takú samozrejmú vec, akou je dýchanie, neovládajú všetci správne. Nie je totiž dýchanie ako dýchanie.

Taká obyčajná vec ako dýchanie vás dokáže zbaviť bolestí chrbta, pomáha pri strese, ochoreniach srdca ciev a samozrejme dýchacích problémoch

Tým, že správne dýchate, dostávate do tela viac kyslíka. Až okolo sedemdesiat percent kyslíka, ktorý vdýchnete na jeden nádych, spotrebuje mozog. Keď dýchate plytko, odzrkadlí sa to na nedostatočnom okysličení zvyšku tela. Pretože zle dýcham, nemám dosť kyslíka na to, aby sa potrava mohla správne stráviť a jedným z dôsledkov môže byť obezita. Cvičením dýchania ľudia lepšie zvládajú fyzickú aj psychickú záťaž. Dýchaním tiež viete zmierňovať bolesť. Bránica je hlavný dýchací sval, podľa toho ako pracuje, ovplyvňuje kvalitu vášho života. Bránicové dýchanie má tvoriť šesťdesiat až sedemdesiat percent, hrudníkové len tridsať. Pľúca, to je samá rúra a končí to balónikmi / alveoly /. Keď hlavný dýchací sval nefunguje, je samozrejmé, že pumpa nič nepumpuje a v pľúcach máte málo vzduchu. Základné typy dýchania sú bránicové, hrudné a vrchné a tie skladáme do dychovej vlny. Nadýchneme brucho – bránica, hrudník, plecia a pri výdychu idú prvé dole plecia, hrudník a na záver brucho. Celá dychová vlna znamená, že do brucha sa nadychujeme okolo 60 až 70 percent, do hrudníka 20 až 30 percent a akoby do pliec – podkľúčne dýchanie  10 percent. Dokopy je to plný nádych. V sede, alebo v ľahu zo 10x skúste pomalú dýchaciu vlnu, nech je výdych 2x dlhší ako nádych. Napríklad  – ľah na chrbte s mierne pokrčenými nohami, pri nádychu má brucho a horná časť hrudníka smerovať hore a vpred, spodné rebrá do strán. Pri výdychu sa celý hrudník uvoľní a môžeme jemne stiahnuť pupok k chrbtici. Pri dýchaní nezapájame plecia, ak ich zapájame zaťažujeme krčnú chrbticu, môže stuhnúť krk, ramená, vznikne bolesť krku, hlavy.

  • Dobre sa to trénuje počas chôdze, napríklad nádych na dva kroky, výdych na štyri kroky. Keď sa nadýchnem na tri kroky, vydýchnem na šesť krokov. Nádych je nosom, výdych môže byť ústami aj nosom. Čím dlhšie vydychujete, o to viac kyslíka prechádza cez alveoly do krvi a o to viac kyslíka dostáva organizmus. Kyslík je výživa pre bunky a zároveň po spracovaní kyslíka sa vytvára kysličník uhličitý, ktorý z nich odvádza splodiny. Nielen, že podporujem metabolizmus, ale aj spomaľujem starnutie. Po tejto dychovej metóde môžete siahnuť, vždy keď sa budete cítiť napätí či vystresovaní. Poslúži vám aj ako základ akejkoľvek meditačnej praxe.

 

Úryvok z knihy Samoliečenie:

Dychová detoxikácia

  • Pohodlne si ľahnite. Zatvorte oči. Nechajte myseľ spočinúť na dychu. Uvedomujte si, že telo dýcha.
  • Trocha väčší dôraz klaďte na výdych. Predstavujte si, že môžete vysielať energiu výdychu nadol do tela. Sledujte, ako stupajami vychádza z tela.
  • Pri každom výdychu sa ďalej „vyprázdňujte“. Pri nádychoch čerpajte novú, zdravú energiu a nahrádzajte ňou tú, čo ste vylúčili. Cvik ukončite vtedy, ak pocítite, že ste sa zbavili energetického odpadu, vzpružili ste sa či občerstvili.

Dýchanie zhlboka – ideálne

Tento cvik je najvýznamnejší zo všetkých v tejto knihe. Tvorí základ väčšiny ďalších cvikov. Len čo ho plne pochopíte a budete ho môcť robiť v ktoromkoľvek čase, stane sa vaším Dychom jednoty a základným dychom samoliečby.

Pri dýchaní zhlboka sa brucho a hrudník pri nádychu celkom roztiahnu a pri výdychu stiahnu. Zúčastňujú sa na ňom všetky dýchacie svaly. Pri tomto druhu dýchania si väčšmi uvedomíte ustavične sa obnovujúcu jednotu so Zdrojom. Fyzické telo znovu naučíte, ako z energetického hľadiska účinne dýchať. Naplno tým rozviniete svoju schopnosť prijímať dostupné energie a zbavovať sa tých, ktoré už nepotrebujete.

Dýchanie zhlboka obnovuje rovnováhu celého organizmu, preskupuje všetky aspekty bytia a podporuje tok liečivých energií. Predstavuje základnú samoliečebnú aktivitu, ktorá zvyšuje kapacitu pľúc, zlepšuje rytmus dýchania a prospieva celému fyzickému telu.

  • Pohodlne si sadnite na stoličku. Nohy celými stupajami položte na dlážku a chrbát držte vystretý. V prípade potreby zdvihnite hlavu, aby bola v jednej línii s chrbticou. Ruky si pohodlne položte na stehná alebo do lona.
  • Uvedomujte si dýchanie. Nechajte ho spomaliť, prehĺbiť a zjemnieť.
  • Všímajte si, čo robí hrudník a brucho. Keď dýchate zvyčajným spôsobom, ktorá časť tela sa hýbe najväčšmi?
  • Pri dýchaní zhlboka sa kladie dôraz na pohyb brucha, nie hrudníka. Položte si ruky na brucho a predstavujte si, že je to balón, ktorý dychom napĺňate a vyprázdňujete.
  • Pomaly sa nadychujte nosom a nechajte sa „balón“ napĺňať – brucho rozpínajte jemne, nevyvíjajte tlak.
  • Pomaly vydychujte a sledujte, ako balón spľasína. Ani teraz netlačte.
  • Cvik zopakujte ešte dvakrát. Všímajte si rozdiel medzi nádychom a výdychom. Uvedomujte si, ako sa cítite, keď dýchate týmto spôsobom.

Niekoľko týždňov by ste sa mali venovať dýchaniu zhlboka a opakovane si pripomínať svätú podstatu dychu. Potom zistíte, že schopnosť tela prostredníctvom dychu prijímať a odovzdávať životnú energiu sa zlepšila.

Keď stres začne škodiť

Hoci reakcia „útok, alebo útek“ nás chránila tisíce rokov, niekedy vôbec nie je nápomocná. Príčiny stresu, napríklad strach, úzkosť či obavy, ktoré majú pôvod v našej mysli, sa buď zintenzívňujú, alebo pretrvávajú. Dochádza k tomu v prípade, že pred nimi nemôžeme utiecť alebo sa s nimi popasovať. Vtedy nám začínajú škodiť.

Stres, ktorý cítime, má často psychický, nie fyzický charakter. S psychickými stresormi (príčiny stresu) sa stretávame na každom kroku. Medzi príklady patrí opatera chorého či staršieho človeka. Našu pozornosť si vyžaduje deň čo deň a ustavične prichádza s nejakými požiadavkami. Koniec situácie nie je na dohľad. Ďalším príkladom sú hromadiace sa účty, uviaznutie v hustej, vlečúcej sa premávke, termín, ktorý sa nedá stihnúť, hádky s milovaným človekom a ľutovanie vlastných slov, negativistický prístup rodiny po príchode domov z práce, kde sme strávili celý deň. Ak na nás pôsobia takéto stresory, cítime sa vyčerpaní. Doľahne na nás pocit, že máme všetkého dosť. Príčinou je to, že telo beží na plné obrátky a stresová reakcia pokračuje. Navyše platí, že čím väčšmi sa aktivuje, tým ťažšie ju možno zastaviť. Keď prekonáme krízu, stresová reakcia sa neskončí, stresové hormóny sa ďalej vylučujú. Dýchanie zostáva rýchle a plytké, krvný tlak zvýšený. Orgánové sústavy, ktorých činnosť sa spomalila, zostávajú utlmené. Telo sa musí vyrovnať s početnými vedľajšími účinkami chemických látok, ktoré sa vyplavili do krvného obehu.

Stresory nemusia mať pôvod iba v nás samých, môžu pochádzať aj zvonka. Ich zdrojom býva životné prostredie, rodina, ľúbostný vzťah, práca či spoločenská komunikácia. Treba zdôrazniť, že príčinou stresu nie sú iba negatívne udalosti. Mimoriadne stresujúca je napríklad príprava na sobáš. Podľa psychológov medzi najčastejšie stresory patria:

  • smrť blízkeho človeka
  • manželské problémy
  • zranenie či choroba
  • strata zamestnania
  • sťahovanie
  • finančné ťažkosti
  • súdne spory
  • trest odňatia slobody

 

 

Jednoduchá rada: zlepšite si držanie tela, skvalitníte si aj dýchanie!
Áno, zlá poloha tela vždy obmedzuje dýchanie. Napätie bránice – plochého svalu, ktorý oddeľuje hrudníkovú dutinu od brušnej – vytvára tenziu aj v okolí srdcovnice (aorty), hlavnej tepny, ktorá odvádza krv zo srdca

V ďalšom článku vám ponúkneme niekoľko cvičení z publikácie

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.